Co słychać?

“Winobranie 2018”

Tegoroczne winobranie było już naszym trzecim od powstania winnic. Jak co roku mogliśmy liczyć na pomoc od naszych najbliższych za co bardzo im dziękujemy! Sezon 2018 był wyjątkowy, szczególnie ze względu na niezwykle upalne lato. Mogło by się wydawać, że lato pełne słońca stwarza idealne warunki dla winorośli, jednak w praktyce okazało się inaczej. Wiele krzewów ucierpiało z powodu suszy.
Nasza filozofia polega na tym by owoce pozostawały jak najdłużej na krzewach, by mogły rozwinąć jak najwięcej aromatów. Słoneczne lato wcale nam tego nie ułatwiało, ale dzięki przemyślanemu prowadzeniu winorośli, zbiory zaczęliśmy dopiero pod koniec września.
Co ciekawe, owoce najwcześniej dojrzewającej odmiany, czyli solaris zebrane były jako drugie z kolei. Zbierając solarisa oddzielnie zostały zebrane zasuszone grona. Po raz pierwszy udało nam się zebrać znaczną ilość muscarisa, którego typowo różane aromaty wydobywały się już podczas tłoczenia. Na uwagę zasługuje również cabernet cortis, który w tym roku miał okazję odpowiednio dojrzeć i rozwinąć swój taniczny charakter.
W winiarni jeszcze unoszą się świeże, owocowe aromaty fermentującego souvignier gris i solarisa. Reszta natomiast skończyła już fermentować i dojrzewa na drożdżowym osadzie. Jeśli jesteście ciekawi jak smakuje młode, niefiltrowane wino zapraszamy! Odwiedzający mają również możliwość degustacji win prosto z tanku. Prosimy o wcześniejszy kontakt w tej kwestii.

Kojder Logo stopka